fallback

Как Китай ще построи нова болница за 6 дни?

Очаква се лечебното заведение за болните от коронавирус хора да бъде открита на 3 февруари

08:40 | 27.01.20 г. 23
Автор - снимка
Създател

Китайският град Ухан планира да построи за шест дни болница за хора, за които се подозира, че са заразени с новия коронавирус. Твърди се, че в новата болница ще има около 1000 легла и ще „комбинира медицинските ресурси, за да могат да се лекуват пациенти, заразени с вируса, по изолиран и ефикасен начин", пише държавният People Daily. Ето по-важните въпроси и отговори по темата.

Защо трябва да се изгради толкова бързо новата болница?

В събота следобед по китайско време имаше над 1300 потвърдени случая на коронавирус и 41 смъртни случая в Китай. Болестта избухна в Ухан, където живеят около 11 милиона души и в момента са под карантина.

В болниците и аптеките се изчерпват лекарства, маски за лице и ръкавици. В петък различни болници в Ухан помолиха китайските граждани да дарят маски за лице, защитно облекло и други медицински материали.

Кога започна строителството?

Видео, публикувано в петък (24 януари), показва как десетки багери работят на площ от около 25 000 квадратни метра. Строителните работници трябва да работят денонощно. Според държавните медии на строителната площадка ще има повече от 1500 работници. За своята дейност работниците ще получават 2000 юана на ден, което е равностойно на 260 евро. Планира се болницата в западен Ухан до езерото Жиин да бъде открита и да започне работа на 3 февруари.

Уникална ли е болницата?

Не, проектът се основава на подобна болница в Пекин, която беше създадена от 7000 строителни работници за седем дни през 2003 г. за борбата с вируса ТОРС. Според държавния вестник People’s Daily една седма от всички пациенти с ТОРС са били лекувани там в рамките на два месеца.

Подобно на своя предшественик, новата болница в Ухан ще се състои от сглобяеми, предварително строени части, подобни на кутия. Пекинската болница, построена през 2003 г., служи като образец и за болници, създадени за лечение на вируса ебола в Либерия.

Пристигащите пациенти там бяха разделени на „заразени“, „вероятно заразени“ и „неинфектирани“. За да се избегне евентуална инфекция в болницата, има две буферни зони и две пътеки за инфектирани и незаразени хора.

Кой осигурява ресурсите и персонала?

В събота националният здравен орган изпрати шест групи с общо 1 230 медицински специалисти в Ухан, шест други групи са на повикване. Освен това китайските медии съобщават, че китайското правителство е изпратило три милиона маски за лице, 114 000 защитни костюма, 110 000 медицински ръкавици и повече от 2000 защитни очила.

В петък вечерта вестник Global Times потвърди, че 150 медицински работници от Народоосвободителната армия са пристигнали в Ухан. Все още не е ясно къде точно ще бъдат използвани те.

Има ли финансова подкрепа от държавата?

В четвъртък провинция Хубей получи пакет от 130 милиона евро поддръжка от китайското Министерство на финансите. Китайската банка за развитие отпусна на провинцията и заем в размер на 260 млн. евро в петък.

По материали на Ройтерс и Bloomberg.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent } a:link { color: #000080; so-language: zxx; text-decoration: underline } strong { font-weight: По-важното по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:39 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още